PIANKI POLIURETANOWE

  • Pianki poliuretanowe w blokach różnej gęstości
  • Pianki poliuretanowe cięte na płyty różnej gęstości
  • Gotowe komplety piankowe do produkcji danego modelu mebla
  • Formatki z pianki o dowolnym kształcie cięte na maszynach strunowych

Co warto wiedzieć o piance poliuretanowej?

Obecnie powszechnie wykorzystywana jest pianka poliuretanowa – materiał, który na przestrzeni lat bardzo mocno się zmienił. Początkowo w sprzedaży dostępne były wyłącznie pianki sztywne oraz twarde, dzisiaj dostępne są również te półsztywne, a nawet elastyczne. Okazuje się, że pianki poliuretanowe mają wiele zastosowań. Świetnie sprawdzają się podczas ocieplania budynków, są wykorzystywane również przez producentów mebli – ogromną popularnością cieszą się pianki poliuretanowe tapicerskie.

Jak zaczęła się historia pianki poliuretanowej?

Sprzedaż pianki tapicerskiej jest możliwa za sprawą Otto Bayera, który był niemieckim chemikiem. To właśnie on w roku 1937 opracował ten wyjątkowo produkt. Początkowo pianka poliuretanowa była naprawdę droga, a tym samym mało dostępna dla przeciętnego człowieka. Wykorzystywało ją głównie wojsko, a także siły powietrzne amerykańskiej armii. Już jednak w latach pięćdziesiątych minionego wieku sięgnął po nią przemysł samochodowy. Przełomowy okazał się natomiast rok 1963 – to właśnie wtedy zbudowana została pierwsza maszyna natryskowa, dzięki czemu możliwe stało się ocieplanie domów za pomocą specjalnej pianki.

Jakie są rodzaje pianki poliuretanowej?

Producent pianek poliuretanowych oferuje różne rodzaje pianki. Obecnie wyróżnia się piankę:

  • jednoskładnikową;
  • wieloskładnikową.

Te pierwsze nie mogą być stosowane do ocieplania domów z uwagi na to, że do ich utwardzania dochodzi pod wpływem powietrza, którego wilgotność powinna przekraczać 35%. Pianki dwuskładnikowe utwardzają się natomiast bez wilgoci – przyrost w ich przypadku może sięgać nawet 120%.

Jakie właściwości ma pianka poliuretanowa wykorzystywana przez tapicerów?

Pianka poliuretanowa doskonale sprawdza się w produkcji tapicerowanych mebli. Dobry producent pianek poliuretanowych przeznaczonych dla tapicerów oferuje piankę o wyjątkowych właściwościach. Jest to przede wszystkim materiał niezwykle sprężysty, który nie odkształca się tylko wraca do swojego kształtu. To właśnie dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Meble, w produkcji których wykorzystana została pianka poliuretanowa bardzo długo zachowują swój doskonały kształt i wygląd. Pianka bardzo dobrze sprawdza się w przypadku kanap, foteli i krzeseł, a więc mebli narażonych na duży nacisk. Z łatwością można nadać jej dowolny kształt, możliwe jest nawet cięcie pianki tapicerskiej. To oznacza, że można z łatwością dopasować ją do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu wykorzystywana jest nie tylko w przypadku mebli o prostych kształtach – można sięgnąć po nią również wówczas, gdy fotel czy kanapa są naprawdę fantazyjne.

Pianka poliuretanowa to nowoczesny produkt o wielu zastosowaniach. Doskonale sprawdza się w przypadku izolacji domów, wykorzystywana jest w samochodach, trudno bez niej wyobrazić sobie również współczesne meble. Dobry producent pianki poliuretanowej gwarantuje szeroki wybór, a jednocześnie oferuje krojenie pianki tapicerskiej. To oznacza, że nie musisz martwić się tym, jak dociąć piankę na potrzeby wymiar. Wystarczy, że zdecydujesz się na zakup pianki w płytach.